Termékbemutató: Lenovo Yoga 300-11IBY (Negyedik [befejező] rész)

Szép lassan véget ér az első hónap, amit a laptoppal tölöttem, és ez idő alatt azt kell, hogy mondjam tapasztaltam bőven hideget, és meleget.

Bár alapból nem volt éppen fair az, hogy egy MacBook Air teljesítményével próbáltam összevetni a dolgokat, még akkor sem, ha a Yoga 300 a cégnél a fent említett terméket hivatott leváltani.

Ettől függetlenül próbáltam annyira nyitott, és annyira rugalmas maradni, amennyire az lehetséges volt részemről.

És most, lezárásképpen szeretném összefoglalni a gondolataimat az elmúlt négy hét tapasztalataival kapcsolatban.

Kezdjük talán az elvárásaimmal.

Nos alapvetően ami mindenképpen a listámon volt ilyen téren, az nem volt más, mint a hosszú akkumulátor-üzemidő. Ezen felül a kompatibilitás az eddig meglévő dokumentumaimmal, és szoftverekkel, amiket eddig használtam, valamint természetesen a hordozhatóság.

A szoftverélménnyel kapcsolatban nem akartam túlságosan elszállni, hiszen tudtam jól, hogy nem várhatom el a MacOS megoldásait egy Windows-t futtató eszköztől, így ebben a kategóriában összesen egy Windows 10 Creators Update kompatibilitás volt a “kívánságom”.

A hardverelemek tekintetében pedig a kényelmes billentyűzet, és trackpad, valamint a könnyen és pontosan használható érintőképernyő voltak a listámon. Mindemellett természetesen a wi-fi, illetve bluetooth modul használhatósága, illetve kiváló adatátviteli sebessége volt még számomra elengedhetetlen.

És akkor lássuk, hogy mit is kaptam.

Mindenekelőtt egy megkésett befejező epizódot ennek a sorozatnak, mivel sem a Windows 10 Anniversary Update, sem a Windows 10 Creators Update nem került telepítésre. Köszönhetően különböző hibaüzeneteknek, nem elegendő mennyiségű tárhelynek, stb. stb. Sajnálatos módon ezen a BIOS frissítés, a Windows 8.1 újratelepítése, a beépített vírusirtó szoftverek, és felesleges driverek, valamint szoftverek eltávolítása sem segített.

Így maradt a mindössze nagyjából 8 órás hasznos akkumulátorüzemidő, melyet nem sikerült a Windows 10 optimalizációjával feljebb tornászni. Illetve így természetesen nem tudtam aktiválni normálisan még más szoftver csomagokat sem, melyek egyébként nagy szerepet játszanak az életemben.

Bár talán itt kellene szembenéznem azzal a ténnyel, hogy nem a saját laptopomról van szó, így talán nem meglepő, hogy bizonyos korlátozások vannak beépítve az op. Rendszer üzleti felhasználású verziójába.

Hordozhatóság terén mindenképpen 5 pontot kell adjak a Yoga 300-nak, hiszen a 11”-os méret, és az 1.36 kilogrammos súly, és a 21 miliméteres vastagságnak köszönhetően ezt a kategóriát nagyon nagy előnnyel végezte el a Yoga 300.

A gép kis súlyának, méretének és elegáns megjelenésének köszönhetően nem okozott problémát, hogy csak indulás előtt felkapjam, és az iPad-em helyett ezt vigyem magammal. És meg kell mondjam, ezeken a napokon egyáltalán nem hiányoltam az Apple tabletének funkcionalitását.

Nos ami a hardverelemeket illeti. Most már kezdem azt mondani, amit eddig nem tettem volna, egy Lenovo termék esetében sem. Ez pedig nem más, mintsem a billentyűzet kényelmetlensége. Na jó, kimondtam a kényelmetlensége. Hosszú napokat töltöttem folyamatos gépeléssel, de bizonyos idő után kezdett nagyon is elfáradni a kezem. Első gondolatom pedig az volt, hogy a billentyűk túl rövid útja miatt történik mindez, ám egyre inkább rá kell jönnöm, hogy ez a 11”-es méretnek tudható be.

A trackpad mint olyan azonban tökéletes, miután eltöltöttem egy fél órát a Lenovo saját konfigurátorában, és személyre szabtam a gyorsulási görbéket, illetve egyéb funckiókat, így már joggal mondhatom, hogy egy funkcionalitásában, és kényelmében olyan jó trackpadet kaptam mint amivel a MacBook Air-en is találkoztam.

Persze a méret terén még akadnak hiányosságok, de egy 11”-es gépen nem hinném, hogy bárhogy tudtak volna nagyobbat eszközölni.

Persze igyekeztem további tényezőket is figyelembe venni ezen értékelés során, és a kezeim fáradása bőven betudható lehet annak is, hogy a körülbelül hat hét órányi gépelés mellett, még nagyjából ugyanennyit írok papírra is. Így lehet nem a laptop összpontszámát kellene rontanom, hanem a saját magam életére vonatkozó dolgokét.

Na, de haladjunk, mert az életben nem érünk ennek a review-nak a végére.

Ami a további hardverelemeket illeti, a wifi antenna esetében nem tapasztaltam hibákat, a jel elég erős volt mindenhol normál böngészéshez, illetve a 720p YouTube streameléshez. Illetve a hálózati adatátviteli tesztünkön képes volt elérni a laptop a nagyjából 5MB/s feltöltési sebességet.

Ami a Bluetooth-t illeti, nos a 4.2-es verzió mondhatni tökéletesen megfelelt az elvárásaimnak, mivel ez lehetővé tette, hogy a telefonhívásaimat úgy szintén a Yoga-n kezeljem, így bár ha nem is azonos, de hasonló szintű kompatibilitást tudtam elérni, mint a MacOS esetében. És bár az SMS-ek kezelése is lehetséges lenne, amennyiben egy Lenovo, vagy Motorola által gyártott Android-ot futtató készülékkel rendelkeznék. De megmondom őszintén a céges telefonomra amennyire kevés SMS érkezik ez nem volt számottevő.

Ami a további hardverelemeket illeti, és itt szeretnék egy kicsit még visszatérni az akksihoz. Miután felnyitottam a gép hasát, azután elég nagy meglepetés ért. Egyrészt mivel bebizonyosodott az a fajta félelmem, hogy esetlegesen egy olyan modelljéről beszélünk a Yoga 300-nak, melyet a felhasználó nem tud frissíteni semmilyen módon. Illetve némiképp furcsán is néztem saját magamra és a Lenovo mérnökeire, hogy amennyiben nem raknak be egy SATA SSD-t, vagy HDD-t, akkor annak a helyét miért nem töltik ki akkumulátorokkal. Mivel bőven lenne hely erre,

Amennyiben ezt a képet megnézitek, akkor az akksit helyét, és méretét a piros négyzet jelzi. Míg a kék ezzel szemben az a hely, ahol a már fent említett HDD, vagy SSD volt a régebbi modellekben, és melynek helye jelenleg teljes mértékben kitöltetlen.

Akksi

Továbbra sem panaszkodom az üzemidőre, ne essék félreértés. Azonban ha a tervezők, egy olyan kis helyre mint ami a képen is látszik egy 48 wattórás aksit képesek voltak beszuszakolni, akkor vajon mit tudtak volna csinálni az extra hely felhasználásával? Körülbelül 90-100 wattóra környékére tudták volna megnövelni a kapacitást, amivel a Yoga 300 bőven elnyerhette volna a leghosszabb üzemidejű laptop címét nem csak a 11”-es de majdnem minden egyéb méretben, és kategóriában.

Összegzés

A fentebb említettekkel együtt azonban az kell, hogy mondjam, hogy azoknak, akik nem kívánnak komolyabb munkát végezni az eszközeikkel. És számítógéphasználatuk kimerül abban, hogy böngésznek, és esetlegesen néha megnyitnak egy-egy word dokumentumot. Azoknak mindenképpen tökéletes társuk lehet a Lenovo Yoga 300.

Akik egy kicsit komolyabb feladatokra is használják a gépüket, nekik mindenképp javasolnám a régebbi modell megvásárlását, mivel így bizonyos fejlesztéseket saját maguk tudnak majd eszközölni, és ezáltal nem lesznek majd olyan problémák, mint amik nálam merültek fel.

És ezzel el is érkeztünk a mai tartalmunk végéhez!

Ha tetszett ez a cikk, akkor kérlek nyomjatok rá egy like-t, és osszátok meg, hogy minél több emberhez elérjen. Amennyiben pedig nem szeretnétek lemaradni a további tartalmainkról sem, akkor iratkozzatok fel a WordPress rendszerén keresztül. Illetve kövessetek bennünket az alábbi közösségi média platformok mindegyikén.


icon-facebook-50x50       twitter_Color_Icon     instagram-logo-homepage-50x50   tumblr-50x50

Szutor Márk

Facebook: http://www.facebook.com/szutor.mark
Twitter: http://www.twitter.com/szutormark
YouTube: http://www.youtube.com/user/szutormark
Instagram: http://www.instagram.com/szutormark
Email: szutor.mark@mndsblog.com

© Szutor Márk
Copyright by M&D’s Blog 2014 – ©

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.