Movie Night: Look Who’s Back

Mai filmünk sokak számára furcsa választás lehet majd.

Hiszen nem sokszor fordult elő olyan, hogy ilyen, vagy ehhez hasonló témával foglalkoztunk volna.

Azonban a Look Who’s Back, Netflixen történő megjelenése óta ott volt a listámon ez az alkotás.

Most pedig elérkezett az alkalom, hogy ezen együtt is át rágjuk magunkat.

Spoiler-Alert

Tekintsétek hát meg a film előzetesét, és kössétek be az öveteket, mert ez a tartalmunk nagyon is eltérő lesz a többitől!

A cselekményről

2015-öt írunk, és Adolf Hitler valamilyen csoda, (esetlegesen az összeesküvés elméleteket kedvelők szerint Náci Technológia segítségével) felébred Berlinben. És a második világháború lezárása után 70 évvel ismét megpróbál beilleszkedni a modern társadalomba.

És a visszatért vezért nagyon sokan először egy humoristának gondolják. Természetesen azonban hamarosan ráébrednek, hogy az eredeti szereplőről van szó. Főhősünket azonban felfedezi egy helyi TV társaság, ahol a lehető legnépszerűbb talk show vezetőt csinálnak belőle.

A történet nagyon is kreatívan, és ügyesen lett felépítve. Nincs olyan pillanat a közel két órás alkotás során, amikor unatkoztam volna, avagy a filmen kívül bármire koncentráltam volna.

És a film legeslegvégén, jön el az a pillanat, amire talán senki sem számítana. Itt egy olyan megszólalás, és egy-egy olyan okosan elrejtett félmondat igencsak meglep majd mindenkit.

Na de akkor térjünk rá a következő pontunkra.

Színészi munka

Oliver Masucci (Adolf Hitler)
mv5byzy5mzc0zjgtndu0mi00yjmylwixowutngnizmjjymnkyja4xkeyxkfqcgdeqxvymjuyndk2odc-_v1_

Nos, nem egy színészt láttunk már, aki Hitlert alakította. És bár a legtöbben nagyon specifikus pillanatok során, mint a Führer életének utolsó 96 órájában kellett megszemélyesítenie.

Azonban ebben az esetben mind a rendezők, illetve a színészek jóval nagyobb szabadságot kaptak, hiszen a történelemhez csak a karakternek kellett hitelesnek lennie, egy olyan beállításban, ahol eddig még senki sem próbálta megjeleníteni Adolf Hitlert.

Fabian Busch (Fabian Sawatzki)

mv5bn2qznmjintgtzwq4ys00njm2lwjhmdmtnzbjywvizgvjyzjmxkeyxkfqcgdeqxvymjuyndk2odc-_v1_

Ami Fabian Busch képességeit illeti, egy egészen kiváló színészről beszélünk, és bár más filmjeit (ha léteznek) még nem láttam. Azonban ő az aki felfedezi Hitlert, Berlin közepén, és az ő ötlete alapján kezdődik el a Führer TV-s pályafutása.

Egy ideig, gyakorlatilag egymás mentoraiként szerepelnek a filmben, és jól egészítik ki egymást. Azonban egy idő után Fabian-nak rá kell ébrednie arra, mint amire Németország egészének is a későbbiek során. Ez pedig nem más, minthogy a felfedezett, és humoristának képzelt illető valójában Hitler.

Itt pedig egy olyan eseményláncolat kezdődik el, ami mind Fabian, mind minden egyes szereplő életét megváltoztatja.

Látvány,- és Zenei Világ:

Itt egy kicsit nehéz dolgunk van értékelés terén, hiszen nem mindennapos az, hogy egy ilyen filmmel találkozunk. Alapvetően a látványvilág nem sikerült rosszul, sőt a modern Berlin egy kifejezetten tökéletes hátteret ad mindannak, amit a rendező szeretett volna megjeleníteni a vásznon.

Ezen felül megmondom őszintén nem tudom, hogy pontosan honnan is sikerült a készítőknek egy ennyire korhű, és ennyire az eredetire hasonlító egyenruhát szerezni. (Bár Németországban, ki tudja, hogy hány pincében vannak még tartalékok) Ez is kiválóan sikerült.

A film alatt szóló zene, illetve minden egyéb hanghatás olyan szinten tökéletes lett, hogy nem észrevehető, és ennek megfelelően nem zavaró az alapvetően komikus hangvételű film háttere. És ez egy nagyon is jó döntés volt, hiszen ahogy azt már fentebb is említettük, ez a hangvétel egy idő után igencsak más formát vesz majd.

Térjünk is vissza erre:

Szeretem azokat a filmeket, amiknek van mondanivalója, és van némi rejtett tartalma. Nos a Look Who’s Back is kifejezetten ebbe a kategóriába tartozik, és van egy olyan érzésem, hogy, ha,- és amennyiben mindezt egy sikeres YouTube csatorna vezetőjeként videóban jeleníteném meg, akkor mindezidáig a videó nézése során már elszabadult volna a pokol.

Azonban nem véletlenül dolgoztuk fel ezt a filmet a mai nap során, hiszen egyrészt maga az elképzelés zseniális. Hozzunk a jelenbe valakit, aki 70 évvel ezelőtt volt a fénykorában, és próbáljunk meg segíteni a társadalomba való beilleszkedéshez?!

Már tíz év alatt olyan sok minden változik, hogy sokaknak ezzel nehéz lépést tartania, de hetven év, nos az már egy másik történet. És bár lehetne kritizálni a készítőket azzal, hogy miért pont Hitler lett az akit a vásznon szerettek volna látni? Miért pont ezt a személyt kellett választani egy komédiához.

És talán mire ezek a kérdések a film nézése közben felmerülnek bennünk, addigra a Führert alakító színész szájából megkapjuk a válaszokat.

“Engem nem tudsz megölni Sawatzki. A részeddé váltam, és mindannyiótok része vagyok.”

Azonban mindaz a környezet, mindaz a felépítés melyben ez a két mondat elhangzik, nagyon nagy jelentősséggel bír. A beszélgetés részleteit nem írnám le teljes mértékben, hiszen órákig itt ülnétek a cikk előtt. Viszont mindenképpen azt kell, hogy hatalmas társadalomkritikai jellege van ennek a megszólalásnak.

Hiszen Sawatzki, amikor szembesül a problémáival, akkor mindenféleképpen megpróbálja, illetve megpróbálná megszabadítani magát tőlük azzal, hogy elveszi Hitler életét, mind szimbolikusan, mind a valóságban.

De miért is tenné ezt bárki? Ő is csak egy ember, ő is ugyanúgy mint bárki más követett el hibákat. Azonban ezekről a hibákról tudnia kell az emberiségnek, tudnia kell együtt élni vele, és el kell fogadnia, hogy a világban bizony voltak, vannak, és lesznek olyanok, akik hasonló gondolkodásmóddal, és hasonló tervekkel állnak majd elő.

Kezeljük azonban mindezt tabuként? NEM!

Pontosan úgy, ahogy ez a film is, mindannyiunknak nyitottnak kell lennünk arra, hogy egy-egy nehezebb témát felemlegessünk, hogy ilyeneket magunk között át tudjunk beszélni, hiszen csak így, és sehogy máshogy nem leszünk képesek felismerni a jeleket a jövőben, ha nem ismerjük a múltunkat.

Értékeljünk:

Mind az elképzelés, mind a megvalósítás, illetve az alap történet zseniális. A rejtett mondanivaló úgyszintén egy kiválóan időzített, és elsütött bomba lett a film végén. Ami a színészi munkát illeti, itt nyilván a különböző komikus effektek, és egyéb tényezők sokat nyomtak a latba.

Viszont mindenféleképpen azt kell, hogy mondjam Oliver Masucci munkája előtt fejet kell hajtanom, és ezzel egyidőben megemelnem a (nem létező) kalapomat. Mivel az eleinte szinte félénk, és a modern világból semmit nem értő Hitlert, majd az utána való bizonyos “életszakaszait” tökéletesen formálja meg.

Hasonlóan a múltheti filmünkhöz, most a Look Who’s Back is az öt csillagos értékelést kapja.5-out-of-5

Összefoglalás:

Amennyiben van Netflix előfizetésetek, és még nem láttátok a filmet, akkor mindenképpen kötelező darab. Itt szeretnék előre figyelmeztetni azonban mindenkit, hogy az alkotás csak és kizárólag német nyelven, és különböző nyelvű feliratokkal érhető el.

Egy csütörtök estéhez tökéletes kikapcsolódást nyújthat ez az alkotás, és pontosan úgy, ahogy a film is próbál nyitni, és nyitott maradni a valósághoz, úgy remélem, hogy Ti is hasonló módon álltok majd hozzá a dolgokhoz!

Ha tetszett ez a tartalom, akkor kérlek nyomjatok rá egy like-t, és osszátok meg, hogy minél több emberhez elérjen. Amennyiben nem szeretnétek lemaradni a további bejegyzéseinkről sem, akkor iratkozzatok fel a WordPress rendszerén keresztül, avagy kövessetek bennünket az alábbi közösségi média platformok mindegyikén!


icon-facebook-50x50       twitter_Color_Icon     instagram-logo-homepage-50x50   tumblr-50x50

Szutor Márk

Facebook: http://www.facebook.com/szutor.mark
Twitter: http://www.twitter.com/szutormark
Instagram: http://www.instagram.com/szutormark
Email: szutor.mark@mndsblog.com

© Szutor Márk
© Copyright by M&D’s Blog Since 2014

 

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.